חזרה לרשימת המאמרים

מהי שיטת S.A. – Super Asertivi?

מהותה של שיטת SA הינה ללמד אסרטיביות רוחנית: כיצד לכוון את חיינו לפי משאלותינו, כיצד לרכוש כלים לשינוי דפוסי חשיבה ולפתיחת ערוצים חדשים בחיים. התהליך כולל מספר שלבים.

  1. הכר את עצמך

שלב זה מחייב אומץ משום שבמהלכו אנו בודקים מי אנחנו באמת, מהם דפוסי החשיבה המניעים אותנו, אנו מתבוננים נכוחה במראה ומסתכלים על עצמנו בעיניים, ולומדים לגלות את מה שנמצא מעבר להם. אנו נאחזים בפרדיגמות בדעות קדומות, בציטטות מהכתובים ועוד. בדרך כלל בגלל פחד משינוי (“עדיף רע מוכר מטוב בלתי ידוע…”) על מנת שנוכל לפתוח ערוצים חדשים, עלינו ללמוד להיפתח, ולשחרר מוסכמות.

אמנם קל מאוד להחליט ולדבר על כך, אך קשה מאוד להוציא זאת לפועל. על מנת שחייך ישתנו – עליך להשתנות תחילה. אין מנוס מהשינוי – והוא הדבר היחיד הקבוע בחיינו. נוכל, כמובן, להשתנות ללא כיוון, ולהיתקל בקירות,, אך נוכל גם ללמוד לכוון את המרכבה שלנו, ולשלוט בסוסים המושכים אותה.

אדם אסרטיבי רוחני עושה היכרות עם עצמו, עם הילד הפנימי שלו, עם פחדיו ועם תשוקותיו. אין לו מה להסתיר, והוא מעז לגלות את פצעיו הרגשיים ותסכוליו מהתת-מודע אל המודע. התהליך מוציא את הפצעים לאור – ועל ידיי כך הם מפסיקים להתקיים בדרך זו ניתן לרפא את העבר.

לשם כך יש צורך בעידון האגו – והחזרתו לממדיו הטבעיים. יש להתפכח מן האשלייה “אני הוא האגו שלי”. על האדם להבין שאנחנו, כולנו, מהווים רק חלקים מהשלם, מהאנושות כולה ומהיקום כולו, ורק אם נישאר מחובריםם לא נרגיש את הסבל של הנבדלות. מנקודת השקפה זו על הדברים, ניתן לפעול באסרטיביות, בהחלטיות ובכריזמה. נקודת מוצא זו היא עמדה בריאה של כוח, ללא פחדים, ללא ניפוח האגו, ללא מאבקי כוח וללא צורך בשליטה.

משהשלמנו את שלב ההתבוננות בעצמנו, ניתן לעבור לשלב הבא – הגשמת משאלותנו.

  1. מהן משאלותינו?

מה רצינו באמת? ולמה זה חשוב לנו? האם הצורך אמיתי או שהוא נובע מתסכולי העבר? והאם הוא נובע מתוכנו או שנוצר מהשפעת הסביבה (הורים, חינוך, אופנה, וכו)?

כדאי ורצוי לבדוק את המטרה האמיתית שלנו – למשל, האם רצית להיות רופא מסיבות פנימיות שלך? ומה רצית להשיג בכך? תואר עם כבוד? לרצות את ההורים? ללכת בעקבות מסורת משפחתית? לעזור לזולת? לספקק סקרנות? לשלוט בחיי אנשים? ועוד. אם נדע לזהות את המטרה האמיתית נבין שיש יותר מדרך אחת להגשמתה, מבלי “הכותרת הראשית” עליה חשבת מלכתחילה.

לעתים משאלותינו הוגשמו, אך אנו לא הבחנו בכך, או שהן הפכו בלתי רלוונטיות. אנו עלולים להיות מתוסכלים בגלל חלום שלא התגשם אם אנו לא מודעים לכך.

שאלת המפתח היא בכמה זה יעלה לי? כלומר, על מה עלי לוותר על מנת להשיג את המשאלה, והאם אני מוכן/ה לשלם את המחיר? אם התשובה היא “לא” – השאלה הינה מקורית שלך – וכדאי לעזוב אותה. אם התשובה היא “כן” – צא לדרך!

להגשמת משאלות אמת יש נוסחת קסם בעלת שתי מלים: תן צאנס!

האמן שזה אפשרי – האמן שאתה תצליח!

מעשים נוצרים פעמיים – בפעם הראשונה במחשבה, ובפעם השנייה במעשה, במציאות. על כל מחלה חשוכת מרפא יש לפחות אדם אחד שהחלים ממנה – הוא האמין שהוא יכול. על כל משימה בלתי אפשרית – יש לפחותת אדם שעשה זאת – הוא האמין שזה אפשרי. גם אתה מסוגל! אם רצונך עז ואמיתי – אין ספק שזה אפשרי – משום שאחרת לא היה עולה על דעתך לחלום על כך.

ואם אתה מפגין שאתה בטוח בכך – אחרים יקבלו הדבר כעובדה. חשוב אמנם לקבל את העובדה שבדרך להצלחה יש גם כישלונות. כשלונות הם כלי לימוד – קבל אותם כפי שהם – שיעורים.

עכשיו, כשאתה מכיר את עצמך ואת מטרותיך ואתה – וסביבתך מאמינים במטרתך – מה חסר?

3. אהבה

האהבה היא האנרגיה המזינה את היקום. האהבה היא תמצית ומטרת החיים. ללא אהבה אין אור. החושך הוא פחד. אדם אסרטיבי אינו יכול לחיות בפחד!

על מנת שתהיה מאושר, על מנת להגשים חלומות, וגם על מנת ליהנות מהם – עליך ללמוד לאהוב.

אם תלמד לאפשר לאנרגיית האהבה לזרום דרכך ללא מעצורים, לא תדע פחד, חרדות, ייאוש, בדידות, עלבון וכו. ביטחונך העצמי וערכך בעיני עצמך יעלו ולעולם לא תרגיש נטוש. האהבה פועלת כמגנט – אנשים נמשכיםם ומכבדים את בני האדם המקרינים אהבה.

לאדם אסרטיבי רוחני אין צורך ב”מרפקים”, “צפורניים” או “קומבינות” על מנת לגרום לסובבים אותו לקבל את דעתו. הוא יודע לקבל החלטות ולעמוד מאחוריהן – בלי חרטה. הוא יודה בטעות ללא חשש שתיפגע תדמיתו. הואא לומד מכל הצלחה ומכל כישלון, הוא פתוח לשינוי תמידי. הוא מחובר לאנרגיית החיים – וככל הסובב אותו חש בכך.. זו הכריזמה שלו.

תהליך הלימוד נמשך לאורך כל חיינו אלו – וגם הבאים. מטרת סדנאות S.A. לאפשר לנו לרכוש כלים שיאפשרו לנו ללמוד. הסדנאות מאפשרות לקצר את תקופת הלימוד, מפחיתות את הסבל הכרוך בכך ואף מאפשרות לנוו ליהנות מעצם הלימוד.

חזרה לרשימת המאמרים

 

 

* ניתן להזמין את כל ההרצאות,סדנאות וייעוצים גם בשפה הספרדית *
* אוכלוסיית היעד: מבוגרים ובני נוער *